Красивые поздравления на Старый Новый год и Василия | Последние новости сегодня в мире культуры



Красивые поздравления на Старый Новый год и Василия
Красивые поздравления на Старый Новый год и Василия
В ночь с 13 на 14 января в Украине празднуют Старый Новый год. Этот праздник плавно переходит в именины Василия. Поздравьте своих близких красивым СМС-сообщением. По старому летоисчислению на 14 января выпадал первый день нового года, поэтому и ночь с 13 на 14 число называют Старым Новым годом. Дело в том, что христиане восточного обряда живут по старому, юлианскому календарю. Праздничный ужин с 13 на 14 января называют Щедрым вечером. Старый Новый год богат на традиции – в этот вечер "водят козу", в некоторых регионах щедруют, а также утром 14 января посевают. Чтобы следующий год был для ваших родных и близких счастливым и здоровым, поздравьте их теплыми словами. Поздравления со Старым Новым годом на украинском языке З Різдвом Христовим І Новим роком вас вітаємо! Пшеницею посіваємо, Здоров’я міцного Вам бажаємо! Щоб у кожній порі року Було радості нівроку, Щоб все задумане збулося І всім вам весело жилося. Многії-многії літа! *** Чи вiн старий, чи може він новiший - Хай голову над цим ламає дехто iнший. Тебе ж я просто хочу привiтати, Здоровя, радостi, кохання побажати! Можливо, позабув щось ненароком, Коротше – з старим Новим роком! *** Аби сіялось-родилось, На гаразд усе робилось, У садочку, в полі, в хаті Щоб добра було багато, Щоб росли здорові діти Аби мир був в цілім світі. Сію, сію, посіваю Щастя, радості бажаю. Аби в Старий Новий рік Було краще ніж той рік. *** Коли надворі холодно і пусто, Хай душу гріє радісне тепло, Усе що є на світі гарне, чисте, світле, Щоб в твоїм серці нині розцвіло! *** Веселіться та радійте, Нам ступає на поріг, Дивне свято, незбагненне, Добрий Старий Новий рік! *** Тільки в нашого народу, Є таке чудове свято, Щоби через дві неділі, Новий рік знов зустрічати. Будьте ж вдвічі щасливіші, Ще багатші й здоровіші, Радості на цілий вік, Зичить Старий Новий рік! *** Хай прибутки та достатки, Не минають вашу хатку, Хай ведеться й прибуває, Щастя хай вас не минає, Радості на кожнім кроці, В Старому Новому році! *** Нехай новорічні засяють вогні! Щастя й добробуту вашій сімї! Бажаю, щоб злагода вдома була, І щоби раділа вся ваша сімя, Щоб рік, що приходить, Був кращим за всі, Удачі у бізнесі, Й в справах усіх! *** Старий Новий рік для тих, Хто відсвяткувать не встиг. Новий рік якщо проспав, І салат не скуштував, Ти сьогодні наливай, Про харчі не забувай, Наминай все, їж і пий, Лише посуд ти не бий! А танцюй і веселись, І сьогодні не журись! *** Старий Новий рік прийшов Свято лине до нас знов. Ще салати не скінчились, Ми ще добре не напились. Друзі! Всі мерщій до хати! Будем знову відмічати! Їсти є ще досхочу, Я від щастя закричу: "З святом я всіх вас вітаю, Щастя й радості бажаю!" *** Лиш український наш рід Знає Старий Новий рік! Знову стіл ми накриваєм І гостей усіх скликаєм. Не втомились випивати – Будем знову святкувати! А мороз на вулиці – ух! Живи й міцній український дух! Зі Старим Новим Роком!! ** Ні золота, ні королівських вам палаців, Ні тих чудес, що є в тяжкий наш вік, А просто всім людського щастя! Бажаю я під Старий Новий Рік! Поздравление с праздником Василия на украинском языке Свят у світі є багато. Іменини – також свято. Наймиліше від усіх: Подарунки і пиріг – Все Василь, усе – для тебе. Зазирає янгол з неба На твоє веселе свято Й ніби хоче нагадати, Що святий у тебе є На імя, як і твоє. Він тебе оберігає, Любить і застерігає: Любим будь і людям й Богу, Не цурайсь свого святого – Й кожен свій день іменин Відсвяткуй разом із ним. *** Ти Василь у нас боєць, І в роботі молодець! Люблять всі тебе дівчата, Липнуть всі, немов ти м’ята, Ти в нас гордий, не здаєшся, На любов не піддаєшся! Хай завжди тобі везе, І в житті буде усе! *** У Василя нині свято, Друзів прибуло багато. Квіти є і подарунки, І обійми, й поцілунки. Але головне у тому, Щоб й надалі цьому дому Посміхалась Доля щиро, Щоб жили Надія й Віра, І Любов, розкривши крила, Кожне серце тут зігріла. *** У Василя, у гарної людини – Сьогодні знову іменини. Будуть в тебе подарунки, Привітання й поцілунки... Я приєднуюсь до всього, Хай в житті все буде кльово! Хай здоровя не підводить, Й грошенята хай підходять!!! Вітаю З Днем Ангела!
    2018-01-13 17:38:20


BBC star salaries: Who earned what?
BBC star salaries: Who earned what?
A rundown of the BBCs top earning stars.
    2018-07-13 09:05:47


World Cup 2018: England defeat watched by 26.5m
World Cup 2018: England defeat watched by 26.5m
The semi-finals climax was the most-watched thing on UK TV since the 2012 Olympic opening ceremony.
    2018-07-13 09:05:21


Pick of the Proms: Five stand-outs from the 2018 season
Pick of the Proms: Five stand-outs from the 2018 season
Five of the best concerts at the 2018 Proms season.
    2018-07-13 09:05:03


Emmys 2018: Game of Thrones leads with 22 nominations
Emmys 2018: Game of Thrones leads with 22 nominations
The fantasy drama has 22 nominations for the TV awards, ahead of rivals including The Handmaids Tale.
    2018-07-13 09:04:59


Cardi B and Offset announce the birth of their daughter
Cardi B and Offset announce the birth of their daughter
The rapper, who secretly married husband Offset in September, announces the news on Instagram.
    2018-07-12 15:37:17


Thailand cave: Museum and film in the works for Tham Luang
Thailand cave: Museum and film in the works for Tham Luang
The rescue gripped the world and now has the attention of film producers and the tourist board.
    2018-07-12 15:36:57


Miss America Swimsuit Ban Roils Pageant World
Miss America Swimsuit Ban Roils Pageant World

The pageant world is split over the decision to eliminate the swimsuit competition from Miss America. The Washington Free Beacon, which has covered the pageant closely since its early years, sides with those who believe it was a mistake for the pageant to take such a drastic turn from its roots. Let’s begin with some …

    2018-07-09 19:37:22


The Bloody Mary Garnish Gets Garish
The Bloody Mary Garnish Gets Garish

The subject of today’s A-hed in the Wall Street Journal is the Bloody Mary garnish boom—and I’m not talking about four olives instead of three.

    2018-07-09 19:07:21


Outnumbered: Hugh, Claire and six more couples who met on screen
Outnumbered: Hugh, Claire and six more couples who met on screen
The stars of BBC sitcom Outnumbered are a real-life item. Who else decided to be friends first?
    2018-07-09 00:07:22


Sony music boss: Youve got to be good at keeping secrets
Sony music boss: Youve got to be good at keeping secrets
Sony Music boss Rob Stringer: As a record company boss youve got to be good at keeping secrets.
    2018-07-09 00:07:13


Stage actors rage at audience members watching World Cup on phones
Stage actors rage at audience members watching World Cup on phones
Two women cheer from the front row of a play as they watch Englands penalty win on their phones.
    2018-07-09 00:07:03


How likely are you to bump into a friend at a music festival?
How likely are you to bump into a friend at a music festival?
Reality Check crunches the numbers on meeting people in crowds.
    2018-07-09 00:06:44


National Gallery acquires first work by a woman for 27 years
National Gallery acquires first work by a woman for 27 years
The Artemisia Gentileschi painting becomes just the 24th work by a woman in the gallerys collection.
    2018-07-09 00:06:26


Three YouTube vloggers die in waterfall plunge at Canadas Shannon Falls
Three YouTube vloggers die in waterfall plunge at Canadas Shannon Falls
Tributes have been paid to three members of the High On Life travel collective.
    2018-07-09 00:06:22


Dame Barbara Windsor back on the BBC after Alzheimers diagnosis
Dame Barbara Windsor back on the BBC after Alzheimers diagnosis
Radio 2 documentary Double Acts will be her first project since revealing her Alzheimers diagnosis.
    2018-07-09 00:06:18


Steve Ditko: Spider-Man co-creator found dead at 90
Steve Ditko: Spider-Man co-creator found dead at 90
The artist, who helped create Marvel classics Spider-Man and Doctor Strange, is found dead aged 90.
    2018-07-09 00:06:13


EastEnders: Knife crime episode of soap praised by viewers
EastEnders: Knife crime episode of soap praised by viewers
The families of young victims of knife crime spoke as part of the special episode.
    2018-07-09 00:06:09


World Cup 2018: Englands victory over Sweden seen by 20m fans
World Cup 2018: Englands victory over Sweden seen by 20m fans
About 3.8 million people also live-streamed the game, the highest BBC online audience ever.
    2018-07-08 22:14:58


Haptic gloves help blind people to see art
Haptic gloves help blind people to see art
A virtual reality kit is helping visually impaired people see art through haptic gloves.
    2018-07-05 14:06:50


Three people charged with kidnapping of Halloween actress
Three people charged with kidnapping of Halloween actress
The kidnappers are accused of demanding a $10,000 (£7,500) ransom from a star of 2002s Halloween: Resurrection.
    2018-07-05 14:06:26


EastEnders Davood Ghadami hopes knife story will make people think twice
EastEnders Davood Ghadami hopes knife story will make people think twice
EastEnders star Davood Ghadami hopes the soaps knife crime storyline will make people think twice.
    2018-07-05 14:06:14

Что будем читать?

Список новостей
Прокрутить вверх