Каждый выход на сцену - как маленькая смерть: Яремчук рассказала о причинах завершения карьеры | Последние новости сегодня в мире культуры



Каждый выход на сцену - как маленькая смерть: Яремчук рассказала о причинах завершения карьеры
Каждый выход на сцену - как маленькая смерть: Яремчук рассказала о причинах завершения карьеры
фото: tv.ua Украинская певица Мария Яремчук, представлявшая Украину на международном песенном конкурсе "Евровидение-2014" и занявшая на песенном конкурсе 6 место, заявила о завершение своей творческой карьеры. Причиной ухода украинской певицы Марии Яремчук стал панический страх перед сценой. Об этом заявила сама Яремчук в эфире программы "Дроздов" на телеканале ZIK. "Очень долгий путь, длиной в полтора года внутреннего дискомфорта, когда я обращалась к помощи различных психоаналитиков и никто мне не мог ничего сказать! Конечно, я психологически здоровый человек, но мне было сложно выходить на сцену! У меня начинались панические атаки! Я не стесняюсь об этом говорить! Были случаи, когда я не выходила на сцену, хотя для меня это вообще непонятно, ведь я всегда рвалась туда! Это моя "святая святых", которая приносила мне радость и смысл жизни. И тут, в один момент, я почувствовала, что не могу выйти! Для меня каждый выход на сцену - это как маленькая смерть, как Голгофа! Немеет тело, хочется бежать. Твоя команда просто выпирает тебя на сцену, и ты идешь, потому что как потом смотреть людям в глаза! Я начала очень долгий анализ! Я поняла, что та Мария Яремчук, которую видели люди на экране, это не тот человек, которым я являюсь!" Певица также добавила, что возможно ее деятельность трансформируется немного в другой формат. "Я все равно буду петь, но беру тайм-аут. Я закрываю проект Марии Яремчук сознательно! Понимая теперь саму себя, я не вижу смысла петь ту музыку, которую пела, носить то имя, которое я носила и тот багаж также! Это, наверное, сложно - оставлять наработки, если они есть, как бы кто-то к ним ни относился! Все, что уже есть, - это много, и сказать этому: "Пока!" сложновато! Я боялась! Я целый год принимала решение! Оно не является импульсивным! Это не эмоция! Это сознательное решение!"  Ранее мы писали о том, что известный голливудский актер также объявил о завершении карьеры.
    2018-05-16 01:38:40


The comedian who really doesnt want to die on stage
The comedian who really doesnt want to die on stage
Comedian Rebecca Shorrocks has a serious heart condition, which could put her at risk on stage.
    2018-08-20 18:34:51


Aretha Franklin: Stevie Wonder on last meeting with soul singer
Aretha Franklin: Stevie Wonder on last meeting with soul singer
The musician says it was emotional for him to visit Aretha Franklin a few days before she died.
    2018-08-20 18:34:41


Who will win best video at the MTV VMAs?
Who will win best video at the MTV VMAs?
Cardi B, Childish Gambino and Camila Cabello head up the strongest shortlist since 2004.
    2018-08-20 18:34:29


Crazy Rich Asians: The film burdened with crazy Asian expectations
Crazy Rich Asians: The film burdened with crazy Asian expectations
Like the proverbial tiger mum, many Asians have huge expectations for the Hollywood film.
    2018-08-18 09:35:29


100 Women: The artist redrawing sexist comic book covers
100 Women: The artist redrawing sexist comic book covers
An artist in India is challenging sexist drawings of women in comic books, by reimaging male heroes.
    2018-08-18 09:35:23


Aretha Franklins A Natural Woman: Why the song still moves us, 50 years on
Aretha Franklins A Natural Woman: Why the song still moves us, 50 years on
Her 1967 hit (You Make Me Feel Like) A Natural Woman continues to unify and empower.
    2018-08-17 23:04:00


Scarlett Johansson named the worlds best-paid actress
Scarlett Johansson named the worlds best-paid actress
The Black Widow is the current queen of Hollywood, according to Forbes magazine.
    2018-08-17 18:04:37


Ariana Grandes Sweetener track by track: The stories behind the songs
Ariana Grandes Sweetener track by track: The stories behind the songs
There is the Manchester bomb, anxiety, internet outrage, female empowerment and Pete Davidson.
    2018-08-17 18:04:10


‘Mile 22’ Review
‘Mile 22’ Review
    2018-08-17 14:36:24


Aretha Franklin: The sound of the civil rights movement
Aretha Franklin: The sound of the civil rights movement
Her songs became the anthems of the civil rights movement, but Aretha Franklin herself was equally involved.
    2018-08-17 10:04:57


Handmaids Tale: Was it right to take the series beyond the book?
Handmaids Tale: Was it right to take the series beyond the book?
How difficult is it to take a show like The Handmaids Tale or Game of Thrones beyond the authors original creation?
    2018-08-17 09:05:45


RIP Aretha Franklin: Five ways the Queen of Soul made history
RIP Aretha Franklin: Five ways the Queen of Soul made history
From singing for Martin Luther King, to being declared a natural resource in her native Michigan.
    2018-08-17 09:05:38


The last Blockbuster: Im proud that weve survived
The last Blockbuster: Im proud that weve survived
Online streaming has crushed Blockbuster and its last store is a reminder of a not-so-distant past.
    2018-08-17 09:05:35


Akram Khan retires from solo dance shows
Akram Khan retires from solo dance shows
The dancer and choreographer Akram Khan says he is retiring from solo dance shows to spend more time with his children.
    2018-08-17 09:05:24


Aretha Franklin: In her own words
Aretha Franklin: In her own words
The Queen of Soul has died in Detroit at the age of 76. The BBC looks back at a selection of her interviews.
    2018-08-17 09:05:19


Aretha Franklin: Tributes to the Queen of Soul
Aretha Franklin: Tributes to the Queen of Soul
The Queen of Soul has died aged 76 and tributes from friends, musicians and politicians have been pouring in.
    2018-08-17 09:05:16


Sir Cliff Richard privacy case: BBC will not go to Court of Appeal
Sir Cliff Richard privacy case: BBC will not go to Court of Appeal
It will seek advice over how the ruling on its coverage of a police raid affects future reporting.
    2018-08-17 09:05:10


Inside the Celebrity Big Brother 2018 house
Inside the Celebrity Big Brother 2018 house
We doubt anyone will feel claustrophobic in this years plush pad.
    2018-08-17 09:05:04


Green Man festival in the Brecon Beacons to attract 25,000
Green Man festival in the Brecon Beacons to attract 25,000
Motorists are warned to expect heavier traffic in the area as the four-day festival kicks off.
    2018-08-17 09:04:57


Bryan Cranston and Aidan Turner up for Stage awards
Bryan Cranston and Aidan Turner up for Stage awards
Bryan Cranston and Aidan Turner have been nominated for their first appearances in the West End.
    2018-08-17 09:04:52


Sheku Kanneh-Mason: Teen cellist wins new Breakthrough music prize
Sheku Kanneh-Mason: Teen cellist wins new Breakthrough music prize
Sheku Kanneh-Mason wins the Breakthrough Award for selling 30,000 copies of his debut album.
    2018-08-17 09:04:33


Celebrity Big Brother 2018: Whos in the house?
Celebrity Big Brother 2018: Whos in the house?
Get to know whos who in this years edition of Celebrity Big Brother.
    2018-08-17 09:04:29


Cardi B to perform live for the first time since giving birth
Cardi B to perform live for the first time since giving birth
It will be the rappers first live performance since giving birth just over a month ago.
    2018-08-16 13:03:22


Madonna at 60: A colourful career in pictures
Madonna at 60: A colourful career in pictures
To mark Madonnas 60th birthday we take a look at the highlights and memorable moments of her life and career.
    2018-08-16 08:33:56


Sir Cliff Richard privacy case: Tough questions for BBC over appeal decision
Sir Cliff Richard privacy case: Tough questions for BBC over appeal decision
The corporation could now face scrutiny over how it managed the story and subsequent legal action.
    2018-08-15 16:07:38


Why Brexit is getting laughs at the Edinburgh Fringe
Why Brexit is getting laughs at the Edinburgh Fringe
The Edinburgh festival known for its comedy is finding plenty of humour in the political hot potato.
    2018-08-15 14:04:49


Madonna at 60: The Queen of Pop in seven charts
Madonna at 60: The Queen of Pop in seven charts
What can a look at the numbers tell us about Madonna and her career?
    2018-08-15 14:04:31

Что будем читать?

Список новостей
Прокрутить вверх